Serial medyczny
Serial medyczny

Serial medyczny

Jednym z najpowszechniejszych rodzajów seriali telewizyjnych okazują się obecnie seriale medyczne. Wśród nich należy wyszczególnić także kilka polskich znanych produkcji, o których więcej w dalszych częściach tekstu. Przejdźmy do charakterystyki gatunku.
Serial medyczny okazuje się produkcją telewizyjną o charakterze seryjnym, dramatycznym. Wydarzenia rozgrywają się zawsze na salach szpitalnych, albo w karetce pogotowia ratunkowego. Bohaterowie to personel medyczny, który ratuje ludzkie życie, a cała produkcja ma się odbywać w środowisku medycznym. Seriale, o jakich mowa zrodziły się zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i pojedynczy odcinek z reguły trwał czterdzieści pięć minut. Akcja dominowała w szpitalach. Przeważnie seriale te krążyły wokół tematyki medycyny szeroko rozumianej, ale nie tylko do tej perspektywy się ograniczały, ponieważ nierzadko wykraczały też w swych wątkach, ukazując życie prywatne postaci. Bohaterowie pokazywali swój świat prywatny, poza zawodowym. Wśród powszechnie znanych na świecie seriali medycznych wyróżnić należy Dr House, Ostry Dyżur czy Bez skazy.
Jako pierwszy w historii serial medyczny rozumie się Doktor Kildare, który ujrzał światło dzienne w roku 1961. Był to prawdopodobnie pierwszy taki rodzaj produkcji stanowiący sukces rynkowy, gromadzący całą masę miłośników. W 1962 roku zaczęła się produkcja serialu medycznego tworzonego przez BBC, to jest Dr Finlay’s Casebook. Podczas charakterystyki gatunku na szczególną uwagę zasluguje także australijska produkcja A Country Practice. Pochodziła ona z 1981 roku. W 1970 roku natomiast zaczęła się emisja serialu MASH, jaki miał nieco komiczny wydźwięk, ale dodatkowo był to serial o charakterze dramatycznym. Nie bez znaczenia są także czechosłowacka produkcja Szpital na peryferiach czy niemiecka propozycja- Klinika w Schwarzwaldzie z 1985 roku. W Polsce natomiast pojawiły się następujące medyczne seriale- Daleko od noszy, Szpital na perypetiach, Na dobre i na złe, Doktor Ewa, Układ krążenia, Pielęgniarki, Na sygnale, Szpital, Lekarze.