Serial prawniczy
Serial prawniczy

Serial prawniczy

Jedną z powszechnych produkcji telewizyjnych okazuje się serial. Przyciąga on od lat szerokie grono zwolenników w różnych grupach wiekowych, różnych płci, ale przede wszystkim dominują jako wierne fanki takich programów TV kobiety. Czym wyróżnia się jedna z popularnych odmian serialu telewizyjnego, a mianowicie stanowiący tematykę niniejszego tekstu – serial prawniczy?
To produkcja oparta na fikcji, jaka cechuje się seryjnością, wieloodcinkowością. Ponadto to wytwór dramatyczny, który z reguły koncentruje się na tym, aby zaprezentować środowisko prawnicze w danym miejscu – na przykład określonym kraju, w danym wymiarze, jakiś odłam – gałąź prawa. Musimy także wspomnieć o tym, iż fabuła jest tak konstruowana, aby było w niej miejsce na opis przestępstw, zawodu prawnika w ogóle, kar. W zakresie seriali prawniczych wyróżnia się jeszcze odrębny podział na seriale sądowe oraz thrillery prawnicze. Wśród gatunków charakterystycznych będących odpowiednikami seriali prawniczych w literaturze wydziela się natomiast często pozycje kryminalne, które siłą rzeczy nawiązują w dużym stopniu do tematu prawa.
Seriale prawnicze mają przykuwać uwagę tak, aby pokazywać, ale i pozwalać oglądającemu wciągnąć się w świat szeroko rozumianego środowiska prawniczego. Wiele z tych akcji jest dynamicznych i utrzymujących w napięciu. To historie oparte na faktach- nierzadko a na pewno na rzeczywistych regułach i normach prawnych. Wiele takich seriali wyprodukowanych zostało w Stanach Zjednoczonych i są one poświęcone sprawom cywilnym oraz karnym. Można wspomnieć o Ally McBeal, Prawnikach z Miasta Aniołów czy Orłach z Bostonu. W Polsce natomiast Prawo Agaty.

Zobacz stronę autora: naprawa skrzyni biegów