Gatunki serialowe
Gatunki serialowe

Gatunki serialowe

Serial telewizyjny z założenia ma być produkcją, która opiera się przede wszystkim na wieloodcinkowości. Warto jednak stwierdzić, że dobrze nam znany termin serial to nie tylko produkcja bazująca na jednej fabule rozwianej przez tych samych aktorów. Można wydzielić szeroki wachlarz rozlicznych rodzajów seriali. Więcej na ten temat dowiesz się po lekturze naszego wirtualnego informatora poświęconego najważniejszemu, podstawowemu podziałowi na gatunki serialowe.
Dokumenty to jedna z najpowszechniejszych form serialowych. Istnieje wiele polskich programów tego rodzaju, które stanowią dokumentalne polskie dzieła, w tym chociażby Kochaj mnie, czy też Pierwszy krzyk. Poza dokumentami w klasyfikacji serialowej trzeba wyszczególnić również seriale animowane. To na przykład Miś Uszatek czy Miś Colargol – standardy w bajkach dla maluchów na szklanym ekranie telewizyjnym. Dodatkowo wspomnijmy też o przygodowych, animowanych produkcjach dla młodzieży oraz wielu animowanych serilach telewizyjnych ale produkowanych specjalnie na potrzeby osób dorosłych. W tym zakresie mowa chociażby o Simpsonach czy South Parku. Wiele z seriali TV budowanych jest jako typowe produkcje anime.

Seria z kolei to produkcja bazująca przede wszystkim na indywidualnej fabule dla każdego odcinka z osobno, co sprawia, że teoretycznie bohaterowie są ci sami, ale to, co grają nie jest ze sobą z odcinka na odcinek w ogóle powiązane. Przykładem są liczne seriale telewizyjne o charakterze kryminalnym, na przykład Kojak. Jest odpowiedni tego typu produkcji serialowych w literaturze i to zbiór opowiadań z jednym bohaterem. Bardzo ciekawie prezentuje się również Antologia. Posiada ona specjalnie wykreowaną ideę, według której odgrywane są sceny. Wszystko ma się łączyć z ową wizją, jednym pomysłem, stanowiąc jego pomysł przewodni. Przykładem takiego serialu jest chociażby Dekalog Kieślowskiego. W literaturze także występuje antologia.