Seriale – rodzaje
Seriale – rodzaje

Seriale – rodzaje

Istnieje wiele rodzajów seriali telewizyjnych. Wszystkie one od lat mają swoich zagorzałych zwolenników jednoczących się przed kolejnymi odcinkami na całym świecie. Warto wspomnieć o podstawowym podziale seriali fabularnych.
Serial właściwy
Jako produkcję, która śmiało może być nazwana serialem właściwym, uznaje się serial prezentujący historie określonych bohaterów – jest pewna grupa postaci, które występują z odcinka na odcinek. Dzieje się zatem jakaś akcja, a wszystko w porządku chronologicznym. W związku z tym można mówić na przykład o serialach będących swego rodzaju odpowiednikiem powieści w literaturze. Wśród seriali fabularnych wyróżnia się między innymi Dynastię, która jest amerykańską produkcją kultową, oglądaną przez pokolenia, czy słynną dzięki Ameryce Łacińskiej Niewolnicę Isaurę.
Seria

Drugą popularną produkcją jest seria, a więc ma ona takich samych bohaterów, z kolei każdy odcinek jest zupełnie odrębną fabułą, inną opowieścią. Przykładem może być Kojak, czy Świat według Kiepskich bądź Rodzina zastępcza znane w naszym kraju od lat. W zakresie literackim natomiast wartościowym odpowiednikiem jest tu zbiór opowiadań jaki cechuje się posiadaniem pojedynczego bohatera.
Antologia
Jako antologię rozumie się natomiast taki rodzaj produkcji serialowej, która bazuje na pomyśle będącym jakąś przewodnią ideą. W związku z tym, wydziela się tu swego rodzaju dynamikę i intensywną akcję, ale jednak bohaterowie są zmienni, podobnie jak i sama fabuła. Przykładem takiego serialu jest chociażby Dekalog Kieślowskiego. W literaturze w miejscu antologii pojawia się zbiór opowiadań także określany tym mianem i mający dokładnie taki sam styl.