Telenowela – charakterystyka gatunku
Telenowela – charakterystyka gatunku

Telenowela – charakterystyka gatunku

W serialu telewizyjnym, który stanowi bardzo szerokie pojęcie, generalnie chodzi w wielkim skrócie o to, aby było wiele wątków, systematycznie rozwijanych i odgrywanych przez rozmaitych bohaterów. Najważniejsze jednakże okazuje się to, że seriale, niezależnie od ich gatunków i typów, cechują się przede wszystkim wieloodcinkowością. Jednym z ciekawych rodzajów seriali TV, jakie w naszym kraju cieszą się ogromną popularnością wśród odbiorców w różnym przedziale wiekowym są telenowele. Więcej o nich poniżej.
Czym tak na dobrą sprawę jest telenowela i co musi ona w sobie mieć za cechy, aby była mowa o tym gatunku i odróżnieniu go od serialu telewizyjnego w ogóle? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, że pojęcie telenowela zostało spolszczone. Pochodzi ono od hiszpańskiego określenia telenovela, a to jest nic innego jak serialowy gatunek TV, jaki teoretycznie pod względem literackiego języka nie jest właściwym pojęciem, zaś niepoprawnym. Wynika z faktu, że novela to po hiszpańsku powieść, a skoro telenowele to tasiemce mające ponad setki odcinków, jak najbardziej sprawdza się w tym kontekście to nazewnictwo.
Telenowela jest od wielu lat najbardziej charakterystyczna dla Ameryki Łacińskiej, ponieważ to tam rodzi się najwięcej takich seriali. Wiele owych produkcji jest też w Ameryce Środkowej. W naszym kraju wśród seriali najważniejsza produkcja to telenowela Niewolnictwa Isaura, która zapoczątkowała tasiemce. Miało to miejsce w roku 1985. Warto wspomnieć, że telenowela ta zyskała ogromną popularność i cieszyła się wielką oglądalnością.