Seriale w Polsce
Seriale w Polsce

Seriale w Polsce

Seriali telewizyjnych w naszym kraju nie brak od lat. Za pierwszą kultową produkcję uznaje się serial z roku 1964, który miał swoją premierę w roku 1965, była to produkcja Barbara i Jan. Od tego momentu seriale zaczęły podpijać polski rynek
Ze stacji telewizyjnych dominujących w produkcjach własnych seriali słyną między innymi Canal +, a także HBO. Na swym koncie własny dorobek w dziedzinie programów serialowych mają też kultowa dawniej istniejąca Wisła, jaka później zamieniona została w także mocno produkujący seriale telewizyjne kanał TVN. Co więcej, nie zapominajmy o potężnej dawce seriali od Polsatu oraz TVP. Jak potwierdza badanie opinii publicznej, seriale, które są produkowane i emitowane w naszych polskich stacjach najczęściej wybierane są przez płeć żeńską. Wyłącznie trzy na trzydzieści wskazywanych, powszechnie znanych produkcji serialowych, w owych ankietach okazało się oglądanymi chętnie również przez panów, albo tylko przez nich. W naszym kraju od lat bardzo dużym zainteresowaniem w zakresie seriali cieszą się Ojciec Mateusz, Barwy Szczęścia, M jak Miłość, Na dobre i na złe, Na Wspólnej, Ranczo. Z wyników sondażu publicznego wynika także, że seriale dominują na wsi, gdzie są jedną z głównych rozrywek tamtejszej ludności. Mieszkańcy stanowiący największych zwolenników seriali to natomiast ci zamieszkujący teren województwa śląskiego oraz mazowieckiego.

Wyróżnia się wiele typów seriali telewizyjnych, w tym między innymi seriale fabularne. Mowa tu o podkategoriach takich jak serial właściwy, seria, antologia. Dodatkowo są też seriale animowane oraz seriale dokumentalne.