Serial TV – czym jest w teorii?
Serial TV – czym jest w teorii?

Serial TV – czym jest w teorii?

Istnieje wiele rozmaitych produkcji telewizyjnych, ale od samego początku swego funkcjonowania na szklanym ekranie zdecydowanie najbardziej charakterystyczne, bowiem przyciągające grono zwolenników w różnych przedziałach wiekowych są seriale. Co w nich jest takiego, że wciągają i przykuwają uwagę? Zobacz, jak w teorii wygląda serial TV.
Zgodnie z definicją, serial telewizyjny stanowi produkcje mającą z założenia składać się z wielu odcinków. W skład tego pojęcia powszechnie wchodzą programy rozrywkowe typu opery mydlane, telenowele oraz standardowe seriale filmowe. Od lat, na całym świecie, za ojczyznę seriali uznaje się kilka popularnych stacji takich jak NBC, CBS oraz Telvisa. Ta ostatnia jest telewizją meksykańską i to od niej wywodzi się rozpowszechnienie seriali telenowelowych. Warto także wspomnieć o młodej stosunkowo, patrząc na te wyżej wspomniane kanały, stacji Fox. Cechą wspólną tych wszystkich stacji okazuje się wyprodukowanie minimum jednego prawdziwego hitu serialowego, który podbiłby świat, zyskując ogólny rozgłos w rozmaitych krajach na wielu kontynentach.

Seriale najbardziej modne jako produkcje filmowe stały się w dwudziestym pierwszym wieku. Wówczas największy boom odnotowano zarówno na produkcję seriali, jak i dynamicznie zwiększała się ich oglądalność. Ponadto zwiększyła się liczba producentów tego typu programów. W 2010 roku mówiono o emisji ponad 250 produkcji, a w 2015 roku tę liczbę podwojono. Nasze stacje telewizyjne, które dominują jeśli chodzi o seriale to TVN, Polsat, ale zwłaszcza HBO, Canal + oraz TVP. Wiele słynnych i rozpoznawalnych po dziś dzień seriali ma też na swoim koncie już nieistniejąca stacja telewizyjna Wisła. Pierwszym polskim serialem była produkcja Barbara i Jan. Jego premiera miała miejsce w roku 1965.