Western jako serial
Western jako serial

Western jako serial

Poza filmem fabularnym prezentującym Dziki Zachód i jego uroki, bardzo ciekawą produkcją telewizyjną jest serial westernowy. To powszechnie znany styl, który wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Można także mówić o kilku europejskich dziełach tego rodzaju, ale nie jest ich bardzo dużo, dominują zwłaszcza wytwory producentów amerykańskich, bowiem typowy western- czy to jako film, czy jako serial, ma ścisły związek z Dzikim Zachodem.
Warto wspomnieć nieco na temat cech charakteryzujących western. Klasyczna produkcja, o której mowa wydziela się między innymi specyficzną tematyką. Jest to zwłaszcza mnóstwo wydarzeń historycznych, które są układane w porządku chronologicznym. Do tego dochodzi także szereg akcji z połowy dziewiętnastego wieku, na przykład często ekranizowane okazują się walki toczące się z Indianami, powstanie kolei transkontynentalnej, czy tak zwana gorączka bydła. Poruszanym wielokrotnie tematem jest też wojna secesyjna oraz problem dawnej przestępczości. Dominują akcje dynamiczne, bazujące na problemach dramatycznych na przykład walki dobra ze złem. Nierzadko wyszczególnia się, zwłaszcza w serialach westernowych, wątek miłosny.
Ponadto w westernie zawsze był jeden, główny bohater. Mógł to być traper, jeździec, szeryf, czy najczęściej odważny kowboj. Musiał on zazwyczaj odznaczać się tymi samymi cechami, to jest odwagą, szlachetnością, honorowością, przedsiębiorczością, siłą fizyczną. Co więcej, u jego boku zawsze była słabsza od niego kobieta – młoda, piękna, a on stanowił jej obrońcę. W każdym westernie z prawdziwego zdarzenia nie może zabraknąć konnych pościgów, bójek, strzelania.